João Lucas has logged 51 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
26
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Rare Event

The Rare Event

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Confident

Confident

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Esses Dias de Claridade

Esses Dias de Claridade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Salad Fingers

Salad Fingers

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
D Is for Deloused

D Is for Deloused

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Video Dating Tape

Video Dating Tape

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
A Black and White Cartoon About Berries

A Black and White Cartoon About Berries

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Black and White Cartoon About Roof Tiling

A Black and White Cartoon About Roof Tiling

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Videotape

Videotape

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manufractur

Manufractur

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Arrival

The Arrival

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Interview

The Interview

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
Passing

Passing

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
cat city

cat city

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
14
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moscow

Moscow

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spine

The Spine

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Father

Father

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What Is Seen Through a Keyhole

What Is Seen Through a Keyhole

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Champs-Élysées

Champs-Élysées

1896
×
Read the review Edit this entry  
03
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry