Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Framed

Framed

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Void

The Void

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tezuka's Barbara

Tezuka's Barbara

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
PTU

PTU

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wild Search

Wild Search

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kansas City

Kansas City

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Garment Jungle

The Garment Jungle

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Abduction

Abduction

2011
×
Read the review Edit this entry