Joel has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Monos

Monos

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
½
Edit this entry  
26
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strange Negotiations

Strange Negotiations

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harriet

Harriet

2019
×
★★
Edit this entry  
14
The Hottest August

The Hottest August

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diane

Diane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Tel Aviv on Fire

Tel Aviv on Fire

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry