Joel has logged 37 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La vie de Jésus

La vie de Jésus

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
24
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankie

Frankie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Swallows of Kabul

The Swallows of Kabul

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Unknown Saint

The Unknown Saint

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bull

Bull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry