John has logged 51 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Book

Black Book

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nest

The Nest

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
11
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jagged Edge

Jagged Edge

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Harvey

Harvey

1950
×
★★★
Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Partners

Partners

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry