Jack has logged 35 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
19
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
13
Psych 2: Lassie Come Home

Psych 2: Lassie Come Home

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Edit this entry  
10
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Freaked

Freaked

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
01
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★½
Edit this entry