Jack has logged 24 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
29
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
27
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★
Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★
Edit this entry  
08
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★
Edit this entry  
04
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★
Edit this entry  
02
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry