Jack has written 120 reviews for films during 2016.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

    Revenge Of The Sith:
    Score: 3 out of 5
    Grade: C+

    "Unlimited Power"

    Thoughts: The scripts to each prequel film are just awful written pieces of shit. Each line is pain to the ear and brain. This film just should've only been the stunning battle scenes cause that's the only reason it has a 3.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★½

    Attack of the Clones:
    Score: 2.5 out of 5
    Grade: C

    "I'm not afraid to die"

    Thoughts: I could go on and say the acting was absolute shit and the cgi made me gag. But in remembrance of what has happened today I won't.

    Carrie Fisher starred in the 4th, 5th, 6th, 7th and Rogue One anthology Star Wars films. She shall always be remembered as the courageous Princess Leia. The child of hollywood died today of heart problems at…

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★★

    Pulp Fiction:
    Score: 5 out of 5
    Grade: A+

    "The truth is you're the weak. And I'm the tyranny of evil men. But I'm trying, Ringo. I'm trying real hard to be the shepherd."

    Thoughts: The acting, plot. and directing is amazing but this review isn't for that. It's for the dialogue. I could've used any line for my quote thats how perfect this film is. The diner scene even focuses on this. Even the "uncomfortable silences" of this film…

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    It's a Wonderful Life:
    Score: 5 out of 5
    Grade: A+

    "Dear Father in heaven, I'm not a praying man, but if you're up there and you can hear me, show me the way, show me the way.

    Thoughts; Amazing. Beautiful. Spectacular. WONDERFUL. Tears, laughter and joy. All wrapped in a life story of one man's life.

  • A Christmas Carol

    A Christmas Carol

    ★★★½

    A Christmas Carol:
    Score: 3.5 out of 5
    Grade: B

    "These spirits tried to interfere for good in human affairs, but they lost the power forever. That is the curse we bear."

    Thoughts: Tiny Tim. Tiny Fucking Tim. With all my heart I loathe that little bitch.

  • A Christmas Story

    A Christmas Story

    ★★★½

    A Christmas Story:
    Score: 3.5 out of 5
    Grade: B

    "Wake up Randy"

    Thoughts: Ralphie Parker would go on to become Buddy the Elf's boss at the North Pole

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★

    The Muppet Christmas Carol:
    Score: 4 out of 5
    Grade: B

    "Nah, it's all right. This is culture"

    Thoughts: A holiday classic? Quite possibly. Muppet Christmas Carol has every great aspect of christmas, comedy, and muppets in this holiday film. Some see this as a the best adaption of the Charles Dicken's novel. It is in my top 3 if not my number 1. A great christmas film for it's intended audience and everyone.

  • A Muppet Family Christmas

    A Muppet Family Christmas

    ★★★

    Muppet Family Christmas:
    Score: 3 out of 5
    Grade: C+

    “Holy Smokes”

    Thoughts: Hence the title Muppet Family Christmas is a good family film. Of course being a muppet movie it isn’t going to be 5 stars. The one issue I have with this film is Fraggle rock. That is a stretch for this film.

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★½

    Fantastic Beasts and Where to Find Them:
    Score: 3.5 out of 5
    Grade: B

    "Will we die, just a little?"

    Thoughts: Sequel? Spinoff? Prequel? All 3? Whichever you see fit to label it is up to you, all I know is that it's a Harry Potter film. Has the Harry Potter franchise ever made a 5 star film? No. Will they ever? No. Yet the one reason i'm forever attached to these films and books is because of childhood. I…

  • A Charlie Brown Christmas

    A Charlie Brown Christmas

    ★★★½

    A Charlie Brown Christmas:
    Score: 3.5 out of 5
    Grade: B

    "The fear of everything"

    Thoughts: As I said with Charlie Brown thanksgiving just because its a classic doesn’t mean it’s good, Thats the opposite with this Peanuts Installment. An animated film with an actual deep message. And I swear Charlie Brown and Woody Allen are the same person.

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★½

    Christmas Vacation:
    Score: 3.5 out of 5
    Grade: B

    "We're gonna have the hap, hap, happiest Christmas since Bing Crosby tap-danced with Danny fucking Kaye"

    Thoughts: Memorable but not anything special. Chevy Chase is dick in this and in real life so...this also has the glasses wearing little bitch from Big Bang Theory

  • A Christmas Carol

    A Christmas Carol

    ★★★½

    A Christmas Carol:
    Score: 3.5 out of 5
    Grade: B

    "It may well be that, in the sight of Heaven, you are more worthless and less fit to live than millions like this poor man's child"

    Thoughts: George C. Scott was born for films like Dr. Strangelove not A Christmas Carol.