• Cruella

    ★★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Run

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Antebellum

    ★★

  • The New Mutants

    ★½

  • Tenet

    ★★★

  • Black Is King

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★

  • My Mom is a Character 3

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • M8 - When Death Rescues Life

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Hebe

    ★★★

  • In the Tall Grass

    ★½

  • Downton Abbey

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Crawl

    ★★★

  • The Lion King

    ★★½

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★