João Guilherme has logged 48 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★
Edit this entry  
07
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Dog's Purpose

A Dog's Purpose

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry