Joaquimsouza has logged 51 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Into the Blue

Into the Blue

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Dilemma

The Dilemma

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
The Professor

The Professor

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Go

Go

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Edit this entry  
15
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★
Edit this entry  
14
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Blue Lagoon: The Awakening

Blue Lagoon: The Awakening

2012
×
★½
Edit this entry  
08
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Life in a Year

Life in a Year

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Exposed

Exposed

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
It's a Fairy!

It's a Fairy!

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Extraordinary Journey of the Fakir

The Extraordinary Journey of the Fakir

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Apparition

The Apparition

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
The Public

The Public

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Annie

Annie

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Immortals

Immortals

2011
×
★★★½
Edit this entry