• Drive

    ★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

  • The Color Wheel

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • A Single Man

    ★★½

  • Jennifer's Body

    ★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★½

  • Paprika

    ★★★

  • Inland Empire

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★

  • The Child

    ★★★★

  • Closer

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Elephant

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Lilya 4-ever

    ★★★★

  • Irreversible

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★½

  • Talk to Her

    ★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Fat Girl

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • All About My Mother

    ★★★★½

  • Central Station

    ★★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★★

  • Pickpocket

    ★★★★★

  • Gia

    ★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • Live Flesh

    ★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Gattaca

    ★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★

  • Happy Together

    ★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★½

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Crash

    ★★★

  • Irma Vep

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★½

  • Freeway

    ★★★★½

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • Foreign Land

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★½

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Three Colors: White

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Night on Earth

    ★★★★½

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • Madonna: Truth or Dare

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • Cry-Baby

    ★★★½

  • Drugstore Cowboy

    ★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★