• He's All That

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Tenet

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • A Secret Love

  • A Quiet Place Part II

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Richard Jewell

    ★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • #AnneFrank. Parallel Stories

  • The Irishman

    ★★★★

  • Tall Girl

  • Harriet

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The King

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Judy

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • It Chapter Two

  • Hair Love

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Ma

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Tolkien

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Pet Sematary

    ★★

  • The Curse of La Llorona

    ★½

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • For Sama

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Leaving Neverland

  • Happy Death Day 2U

    ★★★★

  • Honeyland

    ★★★