Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
07
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Basilisks

The Basilisks

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry