Josefine has logged 265 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The King's Choice

The King's Choice

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★
Edit this entry  
22
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shutter

Shutter

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Edit this entry  
24
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry