• He's All That

    He's All That

    i have seen some scary movies in my life but nothing will top my genuine terror at seeing tweedle-dumb and tweedle-white-boy attempt to produce genuine laughter while throwing horseshit at each other.

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    brb doing hot girl shit (crying over takeshi kaneshiro eating a can of expired pineapples)

  • Star Trek Into Darkness

    Star Trek Into Darkness

    ★★★

    fuck jj abrams and fuck this movie but how am i supposed to not absolutely fucking lose my shit at kirk and spock touching hands across the glass as they basically profess their love to each other god i am not your strongest soldier i am just a gay little crying mess

    but yeah fuck jj abrams!

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★½

    curly haired kid added to my list of dumbest horror movie characters because goddamn he ne missing a brain

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    can't believe i care about straight people now

  • Ghost Ship

    Ghost Ship

    ★★★

    this might be because i've seen titanic more than is strictly healthy but am i the only one the whole internet that noticed that THIS MOVIE AT SEVERAL POINTS USES THE OPENING TITLE SHOT OF TITANIC OF THE DARK SEA

  • Tenet

    Tenet

    ★★½

    for a movie supposed to be "smart" this sure has one of the dumbest scripts i've come across in ten years and i'm saying that as a person who had to live through anne hathaway saying "love is the one thing we're capable of perceiving that transcends dimensions of time and space".

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★

    fuck every single bad rating, i watched the original yesterday, had no idea what the fuck i was going into, my four star rating of the original was basically based on how much the last 30 minutes fucked so imagine my delight when the last hour of this did not just fantastically jump the shark, but went completely and utterly batshit insane.

    (i'm putting this in the hall of fame of bad rated movies that should at least have a four star rating up there with happy death day)

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★

    the last 30 minutes of this fucks

  • Saving Face

    Saving Face

    ★★★★★

    A BIG FAT WIN FOR THE GAYS

  • #AnneFrank. Parallel Stories
  • The Third Man

    The Third Man

    ★★★★

    if you take quotes from this movie out of context, it really reads like a whimsical comedy.