Joel has logged 299 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenderness

Tenderness

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Detention

Detention

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dog Pound

Dog Pound

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Careful What You Wish For

Careful What You Wish For

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gaia

Gaia

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paradise Lost 2: Revelations

Paradise Lost 2: Revelations

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dismissed

Dismissed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Kind of Murder

A Kind of Murder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Blood

Bad Blood

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The New Daughter

The New Daughter

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What?

What?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Infinite

Infinite

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Edge of the World

Edge of the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Settlers

Settlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Incitement

Incitement

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Till Death

Till Death

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rebuilding Paradise

Rebuilding Paradise

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nell

Nell

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry