Joel 'Ardcore has logged 376 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shark Hunter

Shark Hunter

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic Shark

Jurassic Shark

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Shark Zone

Shark Zone

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Turbulence

Turbulence

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dracula 3D

Dracula 3D

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Shark

The Last Shark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frankenfish

Frankenfish

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shark Attack 2

Shark Attack 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Corner

The Corner

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry