Joel 'Ardcore has logged 31 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Ray

The Invisible Ray

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Church

The Church

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Reunion

A Christmas Reunion

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry