Joel 'Ardcore has logged 39 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Religulous

Religulous

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Cannibal Queen

White Cannibal Queen

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scared to Death

Scared to Death

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Never Hike Alone

Never Hike Alone

2017
×
Read the review Edit this entry