Joel 'Ardcore has logged 248 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guest House Paradiso

Guest House Paradiso

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Catherine Tate - Nan's Christmas Carol

Catherine Tate - Nan's Christmas Carol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nativity!

Nativity!

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Concorde Affair

The Concorde Affair

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Moors Murders

The Moors Murders

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Madman

Madman

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ghost of Greville Lodge

The Ghost of Greville Lodge

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry