Joel has logged 59 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
Read the review Edit this entry  
05
Ringu

Ringu

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
01
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brightburn

Brightburn

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
12
Promare

Promare

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Altered Carbon: Resleeved

Altered Carbon: Resleeved

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry