Highest rated films

  • Nobody

    ★★★★½

  • Pig

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★★

  • Uncle Buck

    ★★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★★

  • The Navigator

    ★★★★★

  • The Ghost of Peter Sellers

    ★★★★★

  • The Impostors

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 242 Films watched
  • 34.6 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

Arachnophobia

Jan 1

Last Film

Chato's Land

Jul 29

Genres, countries & languages

Comedy
140 films
Drama
61 films
Crime
56 films
Action
52 films
Thriller
50 films
Horror
43 films
Romance
33 films
Mystery
32 films
Adventure
29 films
Western
21 films
USA
213 films
Italy
21 films
UK
17 films
Germany
13 films
Spain
7 films
Canada
6 films
France
5 films
Mexico
2 films
Australia
1 film
Morocco
1 film
English
229 films
Italian
27 films
Spanish
24 films
French
20 films
German
12 films
Russian
6 films
Chinese
4 films
Japanese
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 19

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Joe’s most liked review

Nobody

Nobody

★★★★½

Damn, that was fun.

More reviews

Joe’s most liked list

Super Mario Bros.
Popeye
Nothing but Trouble

(Almost) Cult Classics: The Podcast

Movies that we’ve discussed on the ACC podcast. www.AlmostCultClassics.com

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Son of the Pink Panther
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Buddy

Films Joe watched in 2021

  • Chato's Land
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Mississippi Burning
  • Night Moves
  • Across 110th Street
  • Seems Like Old Times
  • The Woman in the Window
  • Hardcore
  • Child's Play 2
  • My Man Godfrey
  • Foul Play
  • The Exorcist III
  • The Adventures of Ford Fairlane
  • Pig
  • The Exorcist
  • Death Wish
  • Wrong Turn
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Harold and Maude
  • Belushi
  • Wrong Turn
  • Becky
  • The Empty Man
  • Who Killed Garrett Phillips?
  • Innocent Blood
  • Wayne's World
  • Happy Death Day
  • Risky Business
  • Scream 4
  • Austin Powers in Goldmember
  • Uncut Gems
  • Scream 3
  • Near Dark
  • Road to Morocco
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • The Knock Out Cop
  • Scream 2
  • Thir13en Ghosts
  • Scream
  • Freaky
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • The French Connection
  • Sundown: The Vampire in Retreat
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Trick 'r Treat
  • The Big Gundown
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Parasite
  • The Long Goodbye
  • Fletch Lives
  • Fletch
  • The Fog
  • Jaws
  • Tootsie
  • In the Mouth of Madness
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Bringing Up Baby
  • To Be or Not to Be
  • Kill Bill: Vol. 1
  • To Catch a Thief
  • The Legend of Zorro
  • The Mask of Zorro
  • Vertigo
  • Two Mules for Sister Sara
  • The Philadelphia Story
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • 12 Angry Men
  • Duck, You Sucker
  • High Plains Drifter
  • For a Few Dollars More
  • Cruising
  • The Outlaw Josey Wales
  • A Fistful of Dollars
  • Pale Rider
  • Gran Torino
  • Hitchcock
  • Shadow of a Doubt
  • Dirty Harry
  • They Called Him Bulldozer
  • Memoirs of an Invisible Man
  • The Birds
  • The Orange Years: The Nickelodeon Story
  • Hot Tub Time Machine
  • Ladybugs
  • Mystic River
  • Nobody
  • Christine
  • Better Off Dead...
  • Buddy goes West
  • My Name Is Nobody
  • The Thing
  • Get Him to the Greek
  • Crime Busters
  • Double Trouble
  • Watch Out, We're Mad
  • Miami Supercops
  • Trinity Is Still My Name
  • Kenny
  • Elvis
  • The Wedding Singer
  • Captain Ron
  • Whiplash
  • Love Crazy
  • Dr. Jack
  • Cape Fear
  • The Milky Way
  • Feet First
  • Why Worry?
  • The Sin of Harold Diddlebock
  • Harold Lloyd: The Third Genius
  • For Heaven's Sake
  • Paper Moon
  • Girl Shy
  • Speedy
  • Where’s Poppa?
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Freshman
  • The Kid Brother
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Gilbert
  • Starman
  • Monkey Business
  • Animal Crackers
  • Missing Link
  • Mr. Mom
  • The Kid Detective
  • Sullivan's Travels
  • The Last Detail
  • His Girl Friday
  • Dragnet
  • Doctor Detroit
  • Spaceballs
  • Modern Romance
  • Broadcast News
  • Patton
  • Mother
  • Lost in America
  • The Witches of Eastwick
  • Wolf
  • As Good as It Gets
  • Things Heard & Seen
  • Batman
  • The Three Stooges
  • Mars Attacks!
  • A Shock to the System
  • Defending Your Life
  • Sneakers
  • They Call Me Trinity
  • Twelve Monkeys
  • Banana Joe
  • The Couch Trip
  • Who Finds a Friend Finds a Treasure
  • Go for It
  • Odds and Evens
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Funny Bones
  • Murder by Death
  • Son of the Pink Panther
  • The Life and Death of Peter Sellers
  • Arthur
  • The Ghost of Peter Sellers
  • Revenge of the Pink Panther
  • The Pink Panther Strikes Again
  • The Return of the Pink Panther
  • Dark Shadows
  • A Shot in the Dark
  • The Pink Panther
  • The Mouse That Roared
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Party
  • Sunset Boulevard
  • Beetlejuice
  • The Dream Team
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Edward Scissorhands
  • Don't Drink the Water
  • L.A. Confidential
  • The Last Blockbuster
  • Wise Guys
  • Buddy
  • Scarface
  • A New Leaf
  • The In-Laws
  • Bombshell
  • Rambo: Last Blood
  • Coming 2 America
  • Assault on Precinct 13
  • Radio Days
  • The Front
  • Silverado
  • Escape from L.A.
  • King Kong
  • The Cherokee Kid
  • The Great Buster: A Celebration
  • Willy's Wonderland
  • Bushwhacked
  • Broadway Danny Rose
  • Our Hospitality
  • Dolemite Is My Name
  • Monkeybone
  • Congo
  • Kong: Skull Island
  • King Kong

See all 242

World map

Highly rated films Joe is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more