Sort by

John has logged 57 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★½
Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Omen

The Omen

2006
×
Edit this entry  
16
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Edit this entry  
12
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Edit this entry  
09
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry