JohnBrhel has logged 175 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Box

The Box

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Float

Float

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Carter

John Carter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Return to Salem's Lot

A Return to Salem's Lot

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry