John has logged 33 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dreams with Sharp Teeth

Dreams with Sharp Teeth

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Assignment

The Assignment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guilty as Sin

Guilty as Sin

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Villain

The Villain

1979
×
★★
Read the review Edit this entry