• A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Doesn’t match the highs of the first movie but still worth watching becauseof the action.

    I did feel Emily Blunts character was teased as becoming the leader of the family. I thought she would become a total badasslike a Sarah Connor/Ripley role. Unfortunatly all she does in this film is hold the baby, carry around oxygen while wearing no shoes. Disappointing because I felt she could have done more.

    I do wonder why Lee (John Krasinski) was killed off If…

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★½

    If you liked the three previous films you’ll like this. 

    The fights between Godzilla and Kong are great but you have to get through the boring human interactions to get to them.

  • Happy Together

    Happy Together

    ★★★★★

    Watching the Wong Kar Wai Criterion Collection because I love Chungkin Express. First time seeing Happy Together and I was blown away. Definitely up there as one of the best LGBT films ever. Tony Leung stands out in this film. It was easy to connect with his characters (Lai) pain and suffering. Tony is so convincing as a gay man I’m going to struggle seeing him play straight roles now.

  • The Dead Pool

    The Dead Pool

    ★★★

    Some laugh out loud moments make this a superior movie compared to the previous sequels The Enforcer and Sudden Impact.

    So bad it’s good.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    I like the concept but wanted more.

    A rape revenge movie that didn’t go far enough for me. I wanted her to punish those people who wanted to take advantage of her. It all felt quite timid. It made me wonder why she was even bothered going after them if all she was going to do is moan at them. Would have preferred more violence done to them.

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

    It’s a Hit and Miss comedy but for me this had more hits than misses.

  • Sudden Impact

    Sudden Impact

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Easily the worst Dirty Harry film I’ve seen so far. The first hour is fine, but when the third act gets going the movies plot becomes a farce. Harry sleeping with the murderer and allowing her to get away with her crimes felt very out of character.

  • The Enforcer

    The Enforcer

    ★★½

    Enjoyable but too much focus on Police Politics. Seeing how Harry reacts to a female partner was interesting but I felt like the villains had no personality.

  • Audition

    Audition

    ★★★★½

    One of the most terrifying films i’ve seen. The last 15 mintues are incredibly disturbing.

    Kiri Kiri Kiri

  • Tenet

    Tenet

    ★★½

    I’m soooooo confused. 😩

  • Throne of Blood

    Throne of Blood

    ★★★★

    I’ve just seen The Seven Samurai and this movie for the first time this week and am blown away. Amazing movies and I’ve got to see more Akira Kurosawa and Toshiro Mifune films.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

    There are moments that look amazing in Black and White but the coloured version is much better.