JohnVVick has logged 75 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★
Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brotherhood of the Wolf

Brotherhood of the Wolf

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
Kate

Kate

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atlantis Rising

Atlantis Rising

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Final Fantasy VII: Advent Children

Final Fantasy VII: Advent Children

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nine Inch Nails: Broken

Nine Inch Nails: Broken

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The American

The American

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Legendary Weapons of China

Legendary Weapons of China

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mobile Suit Gundam I

Mobile Suit Gundam I

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Best of the Best

Best of the Best

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Expedition Amelia

Expedition Amelia

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Edit this entry