Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Damsel

Damsel

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
23 Days In July: The 1983 Tour de France

23 Days In July: The 1983 Tour de France

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Sunday in Hell: Paris-Roubaix 1976

A Sunday in Hell: Paris-Roubaix 1976

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Life

Life

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lathe of Heaven

The Lathe of Heaven

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bad Mother's Handbook

The Bad Mother's Handbook

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Remember Me

Remember Me

2010
×
Edit this entry  
19
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Macunaíma

Macunaíma

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bel Ami

Bel Ami

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Ashes

Little Ashes

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Bones

Bones

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry