Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
I Don't Hate Las Vegas Anymore

I Don't Hate Las Vegas Anymore

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heavenly Puss

Heavenly Puss

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Duelle

Duelle

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Europa

Europa

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★½
Edit this entry  
09
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Judgement in Stone

A Judgement in Stone

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Edit this entry