JonathanFarrar has logged 97 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blade

Blade

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Superman II: The Richard Donner Cut

Superman II: The Richard Donner Cut

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Who: Planet of the Spiders

Doctor Who: Planet of the Spiders

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
30 Years in the TARDIS

30 Years in the TARDIS

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raising Kratos

Raising Kratos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
300

300

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry