JonathanFarrar has logged 52 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Edit this entry  
07
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Contagion

Contagion

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Filmed in Supermarionation

Filmed in Supermarionation

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Edit this entry