jonbonraki has logged 162 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
1941

1941

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ayalum Njanum Thammil

Ayalum Njanum Thammil

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Memories

Memories

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Faults

Faults

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Focus

Focus

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
The Gunman

The Gunman

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
The Search

The Search

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Edit this entry  
15
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Turn Me On, Dammit!

Turn Me On, Dammit!

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Dark Side of the Heart

The Dark Side of the Heart

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Edit this entry