Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Dirty Computer

    ★★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • Madeline's Madeline

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • The Rider

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 129 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

A Quiet Place

Apr 6

Most Watched

The Great Beauty

twice

A Girl Walks Home Alone at Night

twice

BPM (Beats per Minute)

twice

A Quiet Place

twice

Last Film

Private Life

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
82 films
Comedy
31 films
Romance
21 films
Thriller
19 films
Horror
19 films
Sci Fi
16 films
Adventure
15 films
Action
15 films
Documentary
14 films
Crime
10 films
USA
93 films
UK
19 films
France
16 films
Italy
6 films
Germany
6 films
China
3 films
Ireland
3 films
Canada
3 films
Japan
2 films
Belgium
2 films
English
108 films
French
15 films
German
8 films
Italian
8 films
Japanese
7 films
Chinese
7 films
Spanish
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Jon’s most liked review

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Skyscraper
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Baober in Love
Average weighted rating:

3.3

Films Jon watched in 2018

  • Private Life
  • Free Solo
  • Happy as Lazzaro
  • Shirkers
  • The Apartment
  • The Favourite
  • Bird Box
  • Minding the Gap
  • Kedi
  • Eyes Without a Face
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Suspiria
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Crazy Rich Asians
  • Born in Flames
  • The Harder They Come
  • Halloween
  • People on Sunday
  • Impressions of the Old Marseille Harbor
  • The Great Beauty
  • Paterson
  • Maniac
  • Freaks
  • The Floorwalker
  • High Diving Hare
  • Rabbit Seasoning
  • Plane Crazy
  • Fahrenheit 11/9
  • In Danger and Dire Distress the Middle of the Road Leads to Death
  • Assassination Nation
  • Looking for Mr. Goodbar
  • Madeline's Madeline
  • The Wife
  • Vagabond
  • Desert Hearts
  • The Bookshop
  • Lonesome
  • Wendy and Lucy
  • Medium Cool
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Wings of Desire
  • The Miseducation of Cameron Post
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Graduate
  • I'm Not There
  • Velvet Goldmine
  • Ponyo
  • Far from Heaven
  • Poison
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • Dottie Gets Spanked
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Eighth Grade
  • Fried Green Tomatoes
  • Children of the Corn
  • Scream 4
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Moonlight
  • Winter's Bone
  • Tangerine
  • Carol
  • Three Identical Strangers
  • Split
  • Sorry to Bother You
  • Unfriended: Dark Web
  • The Handmaiden
  • Ant-Man and the Wasp
  • Leave No Trace
  • Skyscraper
  • BPM (Beats per Minute)
  • Hearts Beat Loud
  • The First Purge
  • The Babadook
  • Pariah
  • White Material
  • Red Sparrow
  • The Great Beauty
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Certain Women
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • The Fits
  • American Animals
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Coco
  • Incredibles 2
  • Reservoir Dogs
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Ocean's Eight
  • Beast
  • First Reformed
  • Hotel Artemis
  • Hereditary
  • Star Wars: The Last Jedi
  • 2001: A Space Odyssey
  • Close-Up
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • The Rider
  • X2
  • Avengers: Infinity War
  • The Seagull
  • Disobedience
  • Tully
  • RBG
  • How to Survive a Plague
  • Revenge
  • Grace Jones: Bloodlight and Bami
  • Itzhak
  • BPM (Beats per Minute)
  • Lean on Pete
  • Gemini
  • Ratcatcher
  • The Ornithologist
  • Dirty Computer
  • You Were Never Really Here
  • Ismael's Ghosts
  • Bangkok Love Story
  • East Palace, West Palace
  • A Touch of Fever
  • 45 Years
  • Don't Look Now
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Baober in Love
  • Flower
  • Love, Simon
  • The Death of Stalin
  • A Quiet Place
  • A Quiet Place

World map

Highly rated films Jon is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ode to Nothing
  • Blindspotting
  • Swing Kids
  • Liz and the Blue Bird
  • Us and Them
  • Loveling

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more