Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Honeyland

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Melancholia

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Tomboy

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • The Assassin

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 342 Films watched
  • 28.5 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

Touch of Evil

Jan 1

Most Watched

Transit

twice

The Lobster

twice

Neighboring Sounds

twice

Network

twice

Parasite

twice

Last Film

Little Women

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
262 films
Comedy
70 films
Romance
69 films
Thriller
53 films
Documentary
33 films
Crime
33 films
Mystery
26 films
Sci Fi
25 films
History
21 films
Horror
19 films
USA
196 films
France
79 films
UK
49 films
Germany
35 films
Italy
17 films
Canada
15 films
Belgium
14 films
Japan
13 films
China
12 films
Netherlands
10 films
English
260 films
French
65 films
Spanish
39 films
German
36 films
Chinese
18 films
Italian
17 films
Japanese
15 films
Arabic
13 films
Russian
13 films
Korean
8 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Jon’s most liked review

Martin Eden

might take up Nietzsche and risk it all for this handsome man

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Unfriended
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Jason and Shirley
Average weighted rating:

3.2

Films Jon watched in 2019

  • Little Women
  • Knife+Heart
  • Diamantino
  • Graduation
  • Stray Dogs
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Uncut Gems
  • Chico & Rita
  • Bombshell
  • The Kindergarten Teacher
  • The Skin I Live In
  • The Tree of Life
  • Beyond the Hills
  • Melancholia
  • The Immigrant
  • Raw
  • Capernaum
  • Eden
  • Like Someone in Love
  • No Home Movie
  • Carlos
  • Unfriended
  • We Have a Pope
  • Inherent Vice
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Contagion
  • Dogtooth
  • Inside Llewyn Davis
  • Madeline's Madeline
  • Transit
  • A Fantastic Woman
  • I Am Not a Witch
  • Certain Women
  • High Life
  • Computer Chess
  • Sicario
  • In This Corner of the World
  • Wildlife
  • Tomboy
  • Louder Than Bombs
  • Drug War
  • Barbara
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • Let the Sunshine In
  • Honeyland
  • Winter's Bone
  • Personal Shopper
  • Shutter Island
  • The Master
  • The Lobster
  • Holy Motors
  • Neighboring Sounds
  • Love Is Strange
  • La La Land
  • Margaret
  • Anomalisa
  • Beyond the Lights
  • Dark Waters
  • Frances Ha
  • Keep the Lights On
  • Timbuktu
  • Mandy
  • Never Let Me Go
  • Network
  • 20th Century Women
  • The Grand Budapest Hotel
  • Citizenfour
  • Interstellar
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Monsieur Lazhar
  • Post Tenebras Lux
  • Right Now, Wrong Then
  • Tales from Earthsea
  • Inside Out
  • Last Men in Aleppo
  • In the Fade
  • Sorry to Bother You
  • Long Day's Journey Into Night
  • Mommy
  • Under the Skin
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Spring Fever
  • The Look of Silence
  • The Act of Killing
  • Stoker
  • I, Daniel Blake
  • Five Broken Cameras
  • Atlantics
  • Jane Eyre
  • First Man
  • The Salesman
  • Like Father, Like Son
  • Song to Song
  • This Is Not a Film
  • Marriage Story
  • Paddington 2
  • Life During Wartime
  • Of Fathers and Sons
  • Chloe
  • The Deep Blue Sea
  • Upstream Color
  • The Duke of Burgundy
  • Atomic Blonde
  • Oslo, August 31st
  • Toni Erdmann
  • A Touch of Sin
  • The Irishman
  • Everyone Else
  • Paddington
  • Knives Out
  • On Body and Soul
  • Burning
  • Cameraperson
  • The Martian
  • Goodbye to Language
  • Her
  • The Loneliest Planet
  • Amy
  • The Souvenir
  • Her Smell
  • Dheepan
  • The Lost City of Z
  • Birds of Passage
  • Pain and Glory
  • Gone Girl
  • Fish Tank
  • The Turin Horse
  • Creed
  • Meek's Cutoff
  • Goodbye First Love
  • Faces Places
  • Things to Come
  • Mr. Turner
  • Jojo Rabbit
  • Certified Copy
  • Thor: Ragnarok
  • American Honey
  • Parasite
  • Knight of Cups
  • Love & Friendship
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Hale County This Morning, This Evening
  • The Assassin
  • Hell or High Water
  • Force Majeure
  • Climax
  • The Devil Wears Prada
  • Transit
  • Son of Saul
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Magic Mike XXL
  • Magic Mike
  • Phoenix
  • It's Such a Beautiful Day
  • Clouds of Sils Maria
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • World of Tomorrow
  • Girlhood
  • Okja
  • Amazing Grace
  • Parasite
  • The Lighthouse
  • The Host
  • First Love
  • The Laundromat
  • The Queen of Versailles
  • The Farewell
  • Up in the Air
  • Gemini Man
  • Martin Eden
  • Tout Va Bien
  • Flesh
  • Joker
  • The King of Comedy
  • The Wolf of Wall Street
  • Wendy and Lucy
  • Man of Marble
  • Judy
  • Searching
  • Columbus
  • Support the Girls
  • Casino
  • Bisbee '17
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Ad Astra
  • Cold War
  • Hustlers
  • Punishment Park
  • It Chapter Two
  • Ash Is Purest White
  • Drop Dead Gorgeous
  • Eyes Wide Shut
  • Clue
  • The Great Hack
  • Children of Men
  • The Social Network
  • Jawline
  • Booksmart
  • The Nightingale
  • Being John Malkovich
  • Ready or Not
  • The Scarlet Empress
  • Shanghai Express
  • American Factory

See all 342

World map

Highly rated films Jon is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Rocks
  • Klaus
  • Super Deluxe

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more