Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Twister

Twister

1996
×
★★
Edit this entry  
02
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★
Edit this entry  
25
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Commando

Commando

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★
Edit this entry  
19
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★
Edit this entry