Sort by

Jonathan has logged 52 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Out West

Out West

1918
×
★★★
Edit this entry  
31
Universal Soldier III: Unfinished Business

Universal Soldier III: Unfinished Business

1998
×
Edit this entry  
30
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
Lucky Numbers

Lucky Numbers

2000
×
★★½
Edit this entry  
30
Universal Soldier II: Brothers in Arms

Universal Soldier II: Brothers in Arms

1998
×
Edit this entry  
29
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Impact Point

Impact Point

2008
×
★½
Edit this entry  
28
Daddy Day Camp

Daddy Day Camp

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Wish V: The Face of Death

Death Wish V: The Face of Death

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
White House Revealed

White House Revealed

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Jack

Dr. Jack

1922
×
★★★
Edit this entry  
16
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Care Bears Movie

The Care Bears Movie

1985
×
★★
Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

1945
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mimi and the Mountain Dragon

Mimi and the Mountain Dragon

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The Champion

The Champion

1915
×
★★★
Edit this entry  
07
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
Road to Morocco

Road to Morocco

1942
×
★★★
Edit this entry  
05
Move Over, Darling

Move Over, Darling

1963
×
★★★
Edit this entry  
04
The Cruel Sea

The Cruel Sea

1953
×
★★★½
Edit this entry  
04
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★
Edit this entry  
03
Show People

Show People

1928
×
★★★★
Edit this entry  
02
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sands of Iwo Jima

Sands of Iwo Jima

1949
×
★★½
Edit this entry  
02
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry