Jon has logged 242 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Resident Evil: Degeneration

Resident Evil: Degeneration

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spun

Spun

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Friday

Black Friday

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Thanksgiving

The Last Thanksgiving

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atman

Atman

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winchester

Winchester

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fartcopter

Fartcopter

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
For-Profit Online University

For-Profit Online University

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry