Jordan has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Easy Express

Big Easy Express

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Internship

The Internship

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Like Mike

Like Mike

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whispers: An Elephant's Tale

Whispers: An Elephant's Tale

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry