Jorge has logged 200 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shrew's Nest

Shrew's Nest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Freedomland

Freedomland

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Homeless Home

Homeless Home

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Two Catalonias

Two Catalonias

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue & Malone: Impossible Cases

Blue & Malone: Impossible Cases

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
When We First Met

When We First Met

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Take My Eyes

Take My Eyes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holy Innocents

The Holy Innocents

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Neon Flesh

Neon Flesh

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Subito – Instant Photography

Subito – Instant Photography

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Amar

Amar

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
16 December

16 December

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Host

The Host

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Other Woman

The Other Woman

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Steve McQueen: The Man & Le Mans

Steve McQueen: The Man & Le Mans

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oh, Ramona!

Oh, Ramona!

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
El Niño

El Niño

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Days

The Last Days

2013
×
★★
Read the review Edit this entry