Josef has logged 40 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry