Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★★★★

  • Lords of Chaos

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★★

  • Female Trouble

    ★★★★★

  • The Baby

    ★★★★★

  • Psychomania

    ★★★★★

  • And Everything Is Going Fine

    ★★★★★

  • Scalpel

    ★★★★★

  • Stormy Monday

    ★★★★★

  • It Comes at Night

    ★★★★

  • Children of the Corn

    ★★★★

  • Phenomena

    ★★★★

  • City of the Living Dead

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Night of the Living Dead

Feb 18

Last Film

The Baby

Sep 30

Genres, countries & languages

Horror
18 films
Thriller
17 films
Mystery
9 films
Drama
7 films
Crime
3 films
Comedy
2 films
Action
1 film
Family
1 film
Animation
1 film
USA
14 films
Italy
11 films
UK
5 films
Germany
4 films
France
3 films
Sweden
1 film
Norway
1 film
English
20 films
Italian
11 films
German
2 films
Danish
1 film
French
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Joshua’s most liked review

Hereditary

★★★★★

Simply amazing. Just a brilliantly original piece of horror. Every time you think it’s going somewhere familiar it spins off in a different direction. Just incredible.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Coraline
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Leatherface
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Stormy Monday
Average weighted rating:

3.0

Films Joshua watched in 2018

  • The Baby
  • Lords of Chaos
  • The Old Man & the Gun
  • Leatherface
  • Children of the Corn
  • Female Trouble
  • Hereditary
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • Spirits of the Dead
  • You Were Never Really Here
  • What Have You Done to Solange?
  • A Bay of Blood
  • Rocky
  • Psychomania
  • Coraline
  • Stormy Monday
  • Demons
  • Scalpel
  • The Suspicious Death of a Minor
  • City of the Living Dead
  • The Cat o' Nine Tails
  • Phenomena
  • Deep Red
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • And Everything Is Going Fine
  • It Comes at Night
  • Night of the Living Dead

World map

Highly rated films Joshua is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more