Highest rated films

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

    ★★★★

  • The Power

    ★★★★

  • Shook

    ★★★★

  • Saint Maud

    ★★★★★

  • Anything for Jackson

    ★★★★★

  • Lucky

    ★★★★★

  • [REC]

    ★★★★

  • The Empty Man

    ★★★★

  • The Dark and the Wicked

    ★★★★

  • VFW

    ★★★★

  • The Naked City

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 16 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Fear

Mar 10

Last Film

The Power

Apr 11

Genres, countries & languages

Horror
12 films
Thriller
7 films
Crime
4 films
Drama
4 films
Mystery
3 films
Action
2 films
Adventure
1 film
Fantasy
1 film
Sci Fi
1 film
Comedy
1 film
USA
10 films
Canada
2 films
UK
2 films
France
1 film
Italy
1 film
Spain
1 film
English
15 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
Latin
1 film
Urdu
1 film
Welsh
1 film
Hindi
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Star

Crew & studios

Joshua’s most liked review

Saint Maud

★★★★★

Astonishingly great horror. Manages to be so much more than what you expect and do it in a visually stunning way with brilliant performances and a darker than midnight script. Probably horror movie of the year...

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Naked City
Average weighted rating:

3.7

Lowest Average

Shook
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Zack Snyder's Justice League
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

Cold Heaven
Average weighted rating:

2.7

Films Joshua watched in 2021

  • The Power
  • [REC]
  • The Naked City
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • Hitcher in the Dark
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Empty Man
  • Slaxx
  • Saint Maud
  • Cold Heaven
  • Anything for Jackson
  • VFW
  • Shook
  • The Dark and the Wicked
  • Lucky
  • The Fear

World map

Highly rated films Joshua is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • In The Heights
  • Joji

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more