ali has logged 84 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beware of Dog

Beware of Dog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frownland

Frownland

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hit

The Hit

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Buttons

Buttons

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Read the review Edit this entry