Jowday has logged 231 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
½
Edit this entry  
27
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
Edit this entry  
27
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
½
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Night Awake

Night Awake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
Edit this entry  
10
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
Edit this entry  
07
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Just Avoid Sex

Just Avoid Sex

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Amour

Amour

2012
×
★★
Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Guided by Voices

Guided by Voices

2000
×
★½
Edit this entry  
18
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
17
At the Horizon

At the Horizon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Memento Stella

Memento Stella

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Ghost of OT301

Ghost of OT301

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
2012

2012

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★½
Edit this entry  
16
Now!

Now!

1965
×
★★★
Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
An Owl Is an Owl Is an Owl

An Owl Is an Owl Is an Owl

1990
×
★★
Edit this entry  
15
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Practice

Practice

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Pussy

Pussy

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★½
Edit this entry  
13
Corporate Responsibility

Corporate Responsibility

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
El Infierno

El Infierno

2010
×
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
½
Edit this entry  
08
A Class Divided

A Class Divided

1985
×
★★★
Edit this entry  
07
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Super Seeeeee!!!!!!

Super Seeeeee!!!!!!

1998
×
★★
Edit this entry  
07
The Well-Tuned Piano In The Magenta Lights

The Well-Tuned Piano In The Magenta Lights

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dirt

Dirt

1965
×
½
Edit this entry  
07
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★½
Edit this entry  
07
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
½
Edit this entry  
07
Cascade (The Deluge)

Cascade (The Deluge)

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Book of Days

Book of Days

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★
Edit this entry  
06
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★½
Edit this entry