James has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
04
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Edit this entry  
03
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Edit this entry  
06
Contraband

Contraband

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Colombiana

Colombiana

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
21
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
09
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Way

The Way

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Edit this entry