• The Rules of the Game

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • Stella Dallas

    ★★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★½

  • Modern Times

    ★★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★

  • L'Atalante

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • The Private Life of Henry VIII

    ★★★½

  • Trouble in Paradise

    ★★★★½

  • M

    ★★★★

  • Dishonored

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Häxan

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★