• Capone

    Capone

    ★★

    I’ve been waiting years to see an Al Capone biopic where he shits himself twice while smoking a carrot – and this film didn’t disappoint. Five stars.

  • The Fan

    The Fan

    ★★★★★

    "Every song is like if he wrote it for me. It’s as if he knew me inside out. As if I knew him inside out. I understand him. And he understands me. It’s as if we had known each other forever but a cruel fate prevented us from really meeting."

  • About Time

    About Time

    ★★

    Richard Curtis is a fucking Tory.

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★★★

    "People are terrible, Karin. They can bear anything."

  • Bicycle Thieves

    Bicycle Thieves

    ★★★★½

    He should have locked his bike.

  • Lonely Are the Brave

    Lonely Are the Brave

    ★★★★½

    "Know what a loner is? He's a born cripple. He's a cripple because the only person he can live with is himself. It's his life, the way he wants to live. It's all for him. A guy like that, he'd kill a woman like you."

  • Judy & Punch

    Judy & Punch

    ★★★

    As suggested by the title, Judy & Punch offers a feminist retelling of infamous marionette act Punch & Judy. Directed by Mirrah Foulkes, this peculiar origin tale is set in an insular, heathen community called Seaside; home to popular puppeteers Punch (Damon Herriman) and his wife Judy (Mia Wasikowska). Due to Punch’s debilitating alcoholic problem and violent predisposition, the success of their show can be largely attributed to the hard-working and under-appreciated Judy. Sporting a grotesquely unique Grimm’s fairytale aesthetic that marries…

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★½

    Consolidating his standing as one of Hollywood’s most valuable storytellers, James Mangold directs this turbo-charged motorsport drama centred around the rivalry between Ford and Ferrari. Set in the mid 1960s, Christian Bale plays Ken Miles – a passionate racing driver with a reputation for being very fast but very difficult. When the Ford Motor Company decide they want to fund a racing programme as a means to boost their sex appeal amid dwindling sales, retired Le Mans racer Carroll Shelby…

  • Luce

    Luce

    ★★★★

    Luce (Kelvin Harrison Jr.) is a model pupil and star athlete at his high-school. Before he was adopted by his white American foster parents Amy (Naomi Watts) and Peter (Tim Roth), it is revealed that he was a former child soldier in Eritrea, and as a result, has become a symbol for ‘triumphing over adversity’ within his school and social circles. However suspicions begin to surround Luce when his teacher Ms.Wilson (Octavia Spencer) – whom Luce dislikes and mistrusts –…

  • Colette

    Colette

    ★★★½

    Superb performances from Keira Knightley and Dominic West elevate this conventional period drama based on the early years of writer Sidonie-Gabrielle Colette. Set in late 19th century Paris, Colette (Knightley) is a country girl who marries a debauched man-about-town Mr ‘Willy’ (West), who works as a culture critic and writer. Getting swept up in the capital’s literary social scene prompts something of a sexual awakening in Colette – and having discovered her husband’s unfaithfulness – indulges in a number of…

  • Sorry We Missed You

    Sorry We Missed You

    ★★★★½

    At 83, Ken Loach delivers one of the most potent films of his rich and varied career. With a screenplay and cinematography by regular collaborators Paul Laverty and Robbie Ryan respectively, Sorry We Missed You follows the fortunes of a struggling Tyneside family. The dad, Ricky (Kris Hitchen), takes a new job as a ‘freelance’ driver with a delivery company. However such is the pressure of the new role that it sets off a chain of events that further accentuate…

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★½

    Adapted from the novel by Stephen King, Doctor Sleep is set forty years after the events of The Shining. Danny Torrance (Ewan McGregor) is a recovering alcoholic who connects with Abra (Kyliegh Curran) – a young girl who shares his telepathic ‘shining’ gift. The pair are pursued by a group of vampirish travelling folk led by Rose the Hat (Rebecca Ferguson), who prey on human souls and are sensitive to Abra’s powerful abilities. As a direct adaptation of the source…