Joyce has logged 321 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Dinner Club

The Dinner Club

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twister

Twister

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stealing Harvard

Stealing Harvard

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holy Rollers

Holy Rollers

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Horse Whisperer

The Horse Whisperer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Debt

The Debt

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Clean Hands

Clean Hands

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry