• The Lion King

    The Lion King

    ★★★★★

    “The Lion King” starts with the birth of Simba, the son of lion king Mufasa. Uncle Scar isn’t happy with his new nephew, because this makes Simba the next in line for the throne.

    In the first place, “The Lion King” has a good story. This Disney film is one of the most successful animations for a reason. The movie is playful and fun, but also deals with some more serious themes. The execution of it all is sublime. Which…

  • Newsies

    Newsies

    ★★½

    In 1899, the people of New York got their news from a group of orphans who sold the newspapers of several famous publishers. Like many other children, Jack Kelly dreams of a better life than the hard one he leads now. But when the publishers start paying the children less, Jack has a reason to fight. He must choose between his dreams and his sense of responsibility.

    I’m a huge musical fan. I love a good story with some catchy…

  • Unfaithful

    Unfaithful

    ★★★

    Edward Sumner and his wife Connie lead an exemplary life consisting of a good marriage, a beautiful house in one of the suburbs of New York and son Charlie.

    When Connie bumps into a handsome Frenchman during a major windstorm while attempting to find a cab, her life changes abruptly. The man, Paul Martel, invites her to his apartment to treat her scraped knees after a fall. She becomes completely intrigued by Paul. At first she tries to resist the…

  • Final Destination 3

    Final Destination 3

    ★★★

    What should have been a fun night at an amusement park turns into a disaster when Wendy has a vision of a terrible rollercoaster accident. Through her panic, she manages to convince her friends not to go on the roller coaster. Then the vision turns out to be true. Wendy and her friends seem to have escaped death, but when the survivors subsequently meet their end one by one in dubious ways, a race against time begins. If Wendy is…

  • Eternals

    Eternals

    ★★½

    In the massive, ethnically diverse “Eternals, no less than ten new superheroes are introduces to viewers at once. An extremely ambitious project, bit is this really the promised gamechanger for the Marvel Cinematic Universe?

    Ajak, Thena, Ikaris, Kingo, Sersi and the others fight against so-called Deviants who have long been a threat to humanity and the Eternals themselves. Not that you’ll notice much of that, as the monsters are defeated without much of a fight by a team of heroes…

  • American History X

    American History X

    ★★★★★

    After skinhead Derek Vinyard kills two black burglars, he goes to prison, with pride. The so called ideals of the ‘third reich’ can’t save him there, so Derek chooses a different path and doesn’t want to have anything to do with it anymore. His younger brother Danny though worships Derek and is about to follow the wrong path.

    “American History X” is a powerful film, with some shocking violent scenes. That one scene, involving a curb, makes me cringe every…

  • Paddleton

    Paddleton

    ★★★★½

    We often take the people around us, whether family, relatives or friends, for granted. We are not always aware that this can suddenly change. Children may leave home, contact with friend or lack thereof may dilute that relationship or someone may appear to be near the end of their life. And although you know that these are situations that you will experience in your own life, you are never concerned about it in advance. Such a situations forms the basis…

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    At the last minute of 2021, actress Maggie Gyllenhaal comes to Netflix with her directorial debut “The Lost Daughter”. An intelligent film about motherhood and responsibilities. It’s a remarkably nuanced film whose provocative message will stay with you for days to come.

    Leda is enjoying some time off on a Greek island. While on the beach, she is relaxing and enjoying the peace and quiet. Her oasis of calm changes when an American family, with screaming children, noisily takes over…

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★★

    “Fargo” is one of many wonderful films by the Coen brothers, Joel and Ethan. This was actually their big break in Hollywood.

    An abduction is the base of “Fargo”. Off course this abduction doesn’t go according to plan. Jerry Lundegaard wants two men to kidnap his wife, so he can get money from his father in law. But both Jerry and abductors Carl and Gaear have problems and the plan goes horribly wrong. Small town cop Marge Gunderson, who is…

  • Stand by Me

    Stand by Me

    ★★★★★

    The name Stephen King is easily linked to horror stories like “The Shining”, “It” and “Carrie”, but he also wrote some stories that fall in a different genre than horror. The movie “Stand By Me” is one of them, which is based on the short story “The Body”. In this realistic drama we follow four teenagers in a coming of age story.

    Those four boys are Gordie, Chris, Teddy and Vern. They grow up in a little town in Oregon.…

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski

    ★★★★★

    After “Fargo” in 1996, the Coen Brothers had to try and equal or top their masterpiece. The story of “The Big Lebwoski” sounds like it’s going all over the place. But that doesn’t mean they can’t make another masterpiece.

    The sultry voiceover of a nameless cowboy leads us from a deserted prairie to a big American city: Los Angeles. Main character Jeff “The Dude” Lebwoski (Jeff Bridges) is a jobless loser who goes through life smoking weed and bowling with…

  • Mystic River

    Mystic River

    ★★★★★

    How do you recognize a good movie? A tough question if you ask me. But the people who watched “Mystic River” know that this is an example of a very good movie. The film, directed by Clint Eastwood, managed to win several Academy Awards. It might surprise you, because the story isn’t new and the cast isn’t filled with the biggest Hollywood names. “Mystic River” is a very strong movie that deserves every credit it gets.

    The movie starts with…